Dawco, podejmujesz decyzję o oddaniu krwi lub jej składników.Wiedz o tym,że masz prawo bez podania przyczyny zrezygnować z oddania krwi lub jej składników przed i/lub podczas donacji.
Natomiast jeżeli po oddaniu krwi lub jej składników doszedłeś do wniosku,że z wiadomych Ci powodów twoja oddana krew czy jej składniki są niezdatne do przetoczenia biorcy– wypełnij ogólnodostepny formularz „Samodyskwalifikacja krwiodawcy” i wrzuć go do skrzynki „Skrzynka na druki samodyskwalifikacji krwiodawcy”, lub zgłoś to bezpośrednio lekarzowi kwalifikującemu . Możesz ten fakt zgłosić również telefonicznie lekarzowi w RCKiK w Opolu w godzinach 7.00-16.00 pod nr telefonów: 774410600 lub 774410700 |
Budowa krwi:
Krew jest płynną tkanką łączną, krążącą w naczyniach krwionośnych.Składa się z krwinek
czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza.
Główne funkcje jakie pełni krew :
Dlaczego krew jest potrzebna?
Zastosowanie krwi w lecznictwie :
Oto przykładowe dane:
Rodzaje donacji: Od dawców pobiera się krew pełną, płytki krwi lub osocze.
O dopuszczeniu do wykonania danego rodzaju zabiegu decyduje lekarz kawalifikujący dawców.
Częstość donacji: kobiety co8 tygodni (nie częściej niż 4 razy w roku)
mężczyźni co8 tygodni ( nie częściej niż 6 razy w roku)
Preparat ten odpowiada 5 pojedynczym jednostkom krwi pełnej otrzymanej od pięciu dawców.
Zabieg polega na cyklicznym pobieraniu od dawcy porcji krwi pełnej, separator odwirowuje z
niej płytki .Pozostała częśc krwi pozbawiona już płytek krwi zwracana jest dawcy (tzw.pobór-
zwrot). Zabieg taki trwa ok.1 godziny.Do pobrania płytek krwi kwalifikowani są dawcy z
odpowiednim poziomem płytek oraz b.dobrym układem żył powierzchownych.
Odstępy między kolejnymi donacjami:
Przed oddaniem krwi lub jej składników:
Przed oddaniem krwi lub jej składników konieczne jest : wypełnienie kwestionariusza dla dawców,
wykonanie badań laboratoryjnych,przeprowadzenie wywiadu i badania lekarskiego.W zależności od wyników badań i stanu zdrowia dawcy możliwe jest dopuszczenie go do oddania krwi lub jej składników , bądź w sytuacji gdy przetoczenie pobranej krwi mogłoby stworzyć zagrożenie dla biorcy
możliwość dyskwalifikacji tymczasowej lub stałej dawcy.W przypadku dyskwalifikacji istnieje możliwość umieszczenia dawcy w rejestrze dawców nie odpowioadających wymaganiom zdrowotnym niezbędnym do oddawania krwi.
Informujemy, że podczas wykonywania badań kwalifikacyjnych oraz zabiegów związanych z oddawaniem krwi, personel pobierający krew używa wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku
w tym również rękawic ochronnych. Sprzęt przeznaczony jest tylko dla Ciebie,bezpieczny, a osoba pobierająca w Twojej obecności zakłada rękawice ochronne przeznaczone tylko dla Ciebie.
W przypadku gdy wyżej wymienione czynności zostały wykonane niezgodnie z powyższą informacją powinieneś niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi.Niezgłoszenie niezgodności będzie traktowane jako potwierdzenie,że procedura pobierania krwi przebiegała bez zastrzeżeń.
Pobrana od dawcy krew lub jej składniki przeznaczone są do celów klinicznych(przetoczenie biorcy).W przypadku braku możliwości wykorzystania ich do celów klinicznych istnieje możliwość przetworzenia w leki.Wymagana jest na to pisemna zgoda dawcy (umieszczona w kwestionariuszu).
W przypadku gdy po oddaniu przez dawcę krwi wykryte zostaną zakażenia HIV,HCV,HBV i innych przenoszonych drogą przetoczeń dawca taki podlega dyskwalifikacji czasowej lub stałej,a jego oddana krew podlega zniszczeniu.
Zalecane postępowanie po oddaniu krwi :