Oddanie krwi jest zabiegiem bezpiecznym, pod warunkiem, że osoba zakwalifikowana do jej oddania jest zdrowa.
Wieloletnie doświadczenia wykazały, że zarówno jednorazowe, sporadyczne jak i regularne pobieranie (4-6 razy w roku ) krwi w ilości nie przekraczającej 10% objętości krążącej nie powoduje szkodliwych następstw w organizmie zdrowego czowieka.
Ilość pobieranej krwi nie przekracza więc 450 ml ( +-10%)co stanowi ok. 8-9% objętości krwi krążącej u dorosłego człowieka.
Z takiej objętości krwi można przygotować 3 różne składniki: koncentrat krwinek czerwonych,osocze świeżo mrożone , koncentrat krwinek płytkowych.
Pobranie krwi trwa nie dłużej niż 10 minut i jest zabiegiem bezbolesnym, a nieprzyjemne dla niektórych osób doznania przy wkłuciu igły do żyły zminimalizowane są przez jej specjalne ostrzenie i wyprofilowanie(igła atraumatyczna).
Wszyscy dawcy odpoczywają przez przynajmniej 15 minut po oddaniu krwi ,a utracona objętość zaczyna się uzupełniać nim krwiodawca opuści naszą placówkę.
Przez cały czas krwiodawcy są pod opieką fachowego personelu lekarsko - pielęgniarskiego.
W przypadku regularnego oddawania krwi kobieta może ją oddawać maksymalnie 4 x w roku , a mężczyzna 6 razy.
Odstępy pomiędzy kolejnymi oddaniami nie mogą być krótsze niż 8 tygodni.
Za każdym razem są wykonane badania laboratoryjne i przeprowadzone badanie lekarskie.
Stan krwi na dzień: 21.12.2024
Legenda:
A RhD+
B RhD+
AB RhD+
O RhD+
A RhD-
B RhD-
AB RhD-
O RhD-
stan niski
stan średni
stan optymalny
stan wysoki
Galeria Zdjęć
Kampania społeczna "Twoja krew, moje życie" realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej pn "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026" finansowana ze środków Ministra Zdrowia.