Dostępność
FB

Obchody Światowego Dnia Krwiodawcy 2024

14 czerwca 2005 - 14 czerwca 2024... kolejny raz na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Krwiodawcy. WHO w 2005 r. oficjalnie ogłosiło to święto jako wydarzenie cykliczne, coroczne. Dzień ten daje wyjątkową okazję do świętowania i podziękowania honorowym dawcom krwi na całym świecie za ich dar krwi. Przypomina również główny cel do jakiego dążą służby krwi na całym świecie, czyli osiągnięcie powszechnego dostępu do bezpiecznej transfuzji krwi.

W tym dniu dziękujemy Wszystkim Dawcom krwi, osocza i płytek krwi za ich bezcenne dary.

Hasło WHO 2024 : „20 lat świętowania dawstwa: Dziękujemy Krwiodawcom!”- upamiętnia ona głęboki wpływ krwiodawstwa na życie pacjentów i dawców. Kampania jest okazją do wyrażenia wdzięczności dawcom krwi, osocza i płytek krwi na całym świecie za ich donacje ratujące życie. Ponadto wzywa do działania, motywując więcej osób do przyłączenia się do globalnego ruchu krwiodawstwa.

Rola krwiodawstwa

Transfuzja krwi odgrywa kluczową rolę w opiece zdrowotnej, pomagając pacjentom z chorobami zagrażającym życiu. Dzięki transfuzjom pacjenci mogą żyć dłużej i cieszyć się lepszą jakością życia. Krwiodawstwo wspiera także skomplikowane procedury medyczne i chirurgiczne, jest niezbędne w opiece nad matkami i dziećmi oraz w sytuacjach katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka.

Wyzwania i potrzeba krwiodawstwa

Krew potrzebna jest każdego dnia. Dlatego tak ważne jest wspieranie dobrowolnego, bezpłatnego krwiodawstwa, które jest fundamentem krwiolecznictwa.

Składamy hołd wszystkim Krwiodawcom.

 

Stan krwi na dzień: 15.07.2024

Legenda:

A RhD plus wysoki stan
B RhD plus wysoki stan
AB RhD plus wysoki stan
0 RhD plus wystarczający stan
A RhD minus niski stan
B RhD minus niski stan
AB RhD minus niski stan
0 RhD minus niski stan
   stan niski
   stan średni
   stan optymalny
   stan wysoki

Galeria Zdjęć

Kampania społeczna "Twoja krew, moje życie" realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej pn "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026" finansowana ze środków Ministra Zdrowia.