Dostępność
FB

Przeciwwskazania

Badanie lekarskie pozwala wykryć szereg sytuacji, w których oddawanie krwi jest przeciwwskazane.

 

Przeciwwskazania mogą być bezwzględne, dyskwalifikujące badaną osobę na stałe lub względne, dyskwalifikujące ją czasowo.

 

Od początku maja 2024. w Polsce zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji dawców. Zmiany zasad kwalifikowania kandydatów na dawców i krwi i dawców krwi  wynikają z  Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 kwietnia 2024 r., tj. Zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (D.U.2024 poz. 650): 

 

Zgodnie z tym rozporządzeniem:

 

Po zabiegach operacyjnych, badaniach endoskopowych, przetoczeniu krwi lub jej składników, po tatuażu lub przekłuciu części ciała – można oddawać krew po 4 miesiącach.

Po powrocie z terenów malarycznych – można oddawać krew po 6 miesiącach.

Zmienione zostały parametry ciśnienia tętniczego kwalifikujące do oddawania krwi, czyli ciśnienie tętnicze nie powinno przekraczać 160 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 100 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego.

 

Zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi kwalifikacji do oddawania krwi:

Można oddawać także krew w trakcie odczulania, ale dyskwalifikacja czasowa jest na czas wywoływania tolerancji na alergen, czyli pobranie krwi jest możliwe tylko przy dawkach podtrzymujących 14 dni po dawce lub 14 dni przed następną dawką (konieczne zaświadczenie lekarskie).

 

Ekstrakcja zęba leczenie kanałowe – 7 dni od zabiegu,

Wszczepienie implantu i inne zabiegi chirurgiczne - 4 miesiące od dnia zabiegu,

Pozostałe przypadki stomatologiczne – 24-godziny od zakończenia leczenia lub wizyty.

Stan krwi na dzień: 21.11.2024

Legenda:

A RhD plus niski stan
B RhD plus wysoki stan
AB RhD plus wysoki stan
0 RhD plus średni stan
A RhD minus niski stan
B RhD minus wystarczający stan
AB RhD minus niski stan
0 RhD minus niski stan
   stan niski
   stan średni
   stan optymalny
   stan wysoki

Galeria Zdjęć

Kampania społeczna "Twoja krew, moje życie" realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej pn "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026" finansowana ze środków Ministra Zdrowia.