Dostępność
FB

Światowy Dzień Krwiodawcy

 

Tematem  kampanii w 2015 r.  Światowej Organizacji Zdrowia  jest hasło:

„Dziękuję, że ratujesz mi życie”.

Karl Landsteiner (ur. 14 czerwca 1868 - zm. 26 czerwca 1943), austriacki lekarz patolog i immunolog, laureat Nagrody Nobla 1930.

Był profesorem uniwersytetu w Wiedniu (od 1911) oraz Rockefeller Institute for Medical Research w Nowym Jorku (od 1922). Został wybrany do Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie. W 1901 odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które warunkują zjawisko aglutynacji (zlepiania się krwinek) w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej. Na podstawie tych obserwacji wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 Nagrodę Nobla. W 1940 z A. Wienerem odkrył czynnik Rh.

W 1946 r. został uhonorowany przyznaniem nagrody Laskera w dziedzinie badań klinicznych.

Źródło: Wikipedia

Co roku, 14 czerwca, w rocznicę urodzin austriackiego lekarza – patologa i immunologa, noblisty i odkrywcy systemu grup krwi Karla Landsteinera, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar krwi i podniesienia świadomości na temat potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia dostępnej, wysokiej jakości i bezpiecznej krwi oraz produktów krwiopochodnych dla potrzebujących pacjentów.

Głównym motywem kampanii jest podziękowanie krwiodawcom, którzy oddając krew, codziennie ratują innym życie, jak również przekonanie większej liczby osób na całym świecie do honorowego oddawania krwi w systematyczny sposób, zgodnie z hasłem kampanii „Oddawajcie honorowo. Oddawajcie często. Krwiodawstwo to ważna rzecz.”

Gospodarzem Światowego Dnia Krwiodawcy 2015 są Chiny i Centrum Krwiodawstwa w Szanghaju oraz Współpracujące z WHO Centrum Transfuzji Krwi.

Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Dzięki temu można pomóc pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając im życie i zapewniając jego lepszą jakość. Krew i produkty krwiopochodne niezbędne są do wsparcia złożonych procedur medycznych i chirurgicznych. Krew odgrywa również niezmiernie istotną rolę, ratując życie pacjentów objętych opieką nad matką i dzieckiem oraz w czasie katastrof, zarówno naturalnych, jak i spowodowanych przez człowieka.

W wielu krajach zapotrzebowanie na krew jest znacznie większe niż jej dostępne zasoby i służby krwiodawstwa stoją w obliczu wyzwania związanego z koniecznością zabezpieczenia i udostępnienia wystarczającej ilości krwi, dbając o jej odpowiednią jakość i bezpieczeństwo. Odpowiednią ilość krwi można zapewnić jedynie dzięki regularnemu oddawaniu krwi przez honorowych krwiodawców. Celem WHO jest doprowadzenie do tego, aby do 2020 r. wszystkie państwa pozyskiwały niezbędne zasoby krwi od honorowych krwiodawców.

Obecnie jedynie w 62 państwach krajowe zasoby krwi powstają niemal wyłącznie w 100% dzięki honorowym krwiodawcom, podczas gdy 40 państw nadal polega na oddawaniu krwi przez członków rodziny, a nawet na płatnym krwiodawstwie.

Tegoroczna kampania ma następujące cele:– Podziękowanie krwiodawcom za oddawanie krwi, która ratuje życie;– Promocja regularnego honorowego oddawania krwi;– Podniesienie świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi ze względu na krótki okres przydatności do użycia komponentów krwi i zachęcenie obecnych i potencjalnych krwiodawców do oddawania krwi w regularnych odstępach czasu;– Zwrócenie uwagi na stan zdrowia krwiodawców i jakość opieki nad krwiodawcami – czynniki o krytycznym znaczeniu dla zapewnienia zaangażowania krwiodawców i podtrzymania ich gotowości do regularnego oddawania krwi;– Przekonanie resortów zdrowia, aby pokazały, że wysoko cenią regularnie oddających krew honorowych krwiodawców i aby asygnowały odpowiednie środki dla zapewnienia wysokiej jakości opieki nad krwiodawcami.

Źródłu: Światowa Organizacja Zdrowia

W ramach obchodów Światowego  Dnia Krwiodawcy RCKiK w Opolu przygotował:

12 czerwca (piątek)

RCKiK w Opolu organizuje akcję „Drzwi otwarte” skierowaną do zorganizowanych grup oraz osób indywidualnych.

13 - 14  czerwca

Na Placu Wolności, podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się akcja pobierania krwi połączona z akcją promującą honorowe krwiodawstwo.

 

Zbiórce krwi towarzyszyć będą pokazy udzielania pierwszej pomocy i konkursy dotyczące honorowego krwiodawstwa.

Kędzierzyn – Koźle

13 - 14  czerwca

Na placu przed sklepem Intermarche odbędzie się zbiórka krwi pod hasłem „Zbieramy Krew dla Polski”. w godzinach 10.00-14.00

Zbiórce krwi towarzyszyć będą pokazy udzielania pierwszej pomocy i konkursy dotyczące honorowego krwiodawstwa.

Głuchołazy

13 - 14  czerwca

Na placu przed sklepem Intermarche odbędzie się zbiórka krwi pod hasłem „Zbieramy Krew dla Polski”. 13.00 -17.00

Zbiórce krwi towarzyszyć będą pokazy udzielania pierwszej pomocy i konkursy dotyczące honorowego krwiodawstwa.

Stan krwi na dzień: 29.03.2024

Legenda:

A RhD plus wysoki stan
B RhD plus wysoki stan
AB RhD plus wysoki stan
0 RhD plus wysoki stan
A RhD minus wysoki stan
B RhD minus wysoki stan
AB RhD minus wystarczający stan
0 RhD minus wysoki stan
   stan niski
   stan średni
   stan optymalny
   stan wysoki

Galeria Zdjęć

Kampania społeczna "Twoja krew, moje życie" realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej pn "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026" finansowana ze środków Ministra Zdrowia.